RMCF0201FT8K06
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
In Stock 3745 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | RMCF0201FT8K06 | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 8.06K OHM 1% 1/20W 0201 | Inquiry | |
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 8.06 kOhms
- Power (Watts)
- 0.05W, 1/20W
- Package / Case
- 0201 (0603 Metric)
- Size / Dimension
- 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.010" (0.26mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C
- Supplier Device Package
- 0201
- Temperature Coefficient
- ±200ppm/°C