RMCF0201FT12K4
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
In Stock 2702 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | RMCF0201FT12K4 | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 12.4K OHM 1% 1/20W 0201 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- RMCF
- Features
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 12.4 kOhms
- Composition
- Thick Film
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 0.05W, 1/20W
- Package / Case
- 0201 (0603 Metric)
- Size / Dimension
- 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.010" (0.26mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C
- Number of Terminations
- 2
- Supplier Device Package
- 0201
- Temperature Coefficient
- ±200ppm/°C