RC12JT43R0
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RC12JT43R0
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 9975 pcs
Datasheet: RC12JT43R0
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 43 OHM 1/2W 5% AXIAL $0.6
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RC
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±5%
Resistance
43 Ohms
Composition
Carbon Composition
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C