RC12JB2M70
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RC12JB2M70
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 1214 pcs
Datasheet: RC12JB2M70
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 2.7M OHM 1/2W 5% AXIAL $0.67
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Resistance
2.7 MOhms
Composition
Carbon Composition
Part Status
Obsolete
Failure Rate
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C