MR3FT85L0
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MR3FT85L0
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: MR3FT85L0
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 0.085 OHM 3W 1% AXIAL $0.52
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MR
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±1%
Resistance
85 mOhms
Composition
Metal Foil
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
3W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.560" L (5.21mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C