HVA12JA1G00
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
HVA12JA1G00
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 1607 pcs
Datasheet: HVA12JA1G00
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 1G OHM 1.2W 5% AXIAL $0.69
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
HVA
Features
High Voltage
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±5%
Resistance
1 GOhms
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
1.2W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±200ppm/°C