HDM14JT100R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
HDM14JT100R
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 4712 pcs
Datasheet: HDM14JT100R
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL $0.14
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
HDM
Features
Moisture Resistant
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±5%
Resistance
100 Ohms
Composition
Carbon Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C