CF12JT270R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
CF12JT270R
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 9296 pcs
Datasheet: CF12JT270R
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL $0.1
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
CF
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±5%
Resistance
270 Ohms
Composition
Carbon Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C