SCRH74-100
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SCRH74-100
Manufacturer: Signal Transformer In Stock 0 pcs
Datasheet: SCRH74-100
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 10UH 1.84A 53 MOHM SMD Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Series
SCRH74
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Digi-Reel®
Shielding
Shielded
Tolerance
±20%
Inductance
10µH
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
DC Resistance (DCR)
53mOhm Max
Current - Saturation
1.84A
Current Rating (Amps)
1.84A
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
1kHz