SCB75F-181
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SCB75F-181
Manufacturer: Signal Transformer In Stock 0 pcs
Datasheet: SCB75F-181
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 180UH 600MA 1.05 OHM $0.34
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
SCB75F
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Tape & Reel (TR)
Shielding
Unshielded
Tolerance
±10%
Inductance
180µH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
DC Resistance (DCR)
1.05Ohm Max
Current - Saturation
350mA
Current Rating (Amps)
600mA
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
1kHz