SC1813FH-101
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SC1813FH-101
Manufacturer: Signal Transformer In Stock 0 pcs
Datasheet: SC1813FH-101
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 100UH 540MA 1.11 OHM $0.39
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
SC1813FH
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Tape & Reel (TR)
Shielding
Unshielded
Tolerance
±20%
Inductance
100µH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
DC Resistance (DCR)
1.11Ohm Max
Current - Saturation
530mA
Current Rating (Amps)
540mA
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz