SC1608F-3R3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SC1608F-3R3
Manufacturer: Signal Transformer In Stock 0 pcs
Datasheet: SC1608F-3R3
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 3.3UH 2A 80 MOHM SMD $0.4
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
SC1608F
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Tape & Reel (TR)
Shielding
Unshielded
Tolerance
±30%
Inductance
3.3µH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Current - Saturation
2A
Current Rating (Amps)
2A
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz