SIT1602BC-73-28E-33.000000E
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SIT1602BC-73-28E-33.000000E
Manufacturer: SiTime In Stock 0 pcs
Datasheet: SIT1602BC-73-28E-33.000000E
Product Category: Oscillators Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MEMS OSC XO 33.0000MHZ H/LV-CMOS $0.53
Function
Enable/Disable
Frequency
33MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply
2.8V
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)
4.5mA
Absolute Pull Range (APR)
Spread Spectrum Bandwidth
Current - Supply (Disable) (Max)
4.2mA