SIT1602BC-73-18E-77.760000D
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SIT1602BC-73-18E-77.760000D
Manufacturer: SiTime In Stock 0 pcs
Datasheet: SIT1602BC-73-18E-77.760000D
Product Category: Oscillators Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MEMS OSC XO 77.7600MHZ H/LV-CMOS $0.51
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
XO (Standard)
Output
HCMOS, LVCMOS
Series
SiT1602B
Ratings
Function
Enable/Disable
Frequency
77.76MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
MEMS
Package / Case
4-SMD, No Lead
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply
1.8V
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)
4.1mA
Absolute Pull Range (APR)
Spread Spectrum Bandwidth
Current - Supply (Disable) (Max)
4mA