PQ20RX05J00H
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PQ20RX05J00H
Manufacturer: Sharp Microelectronics In Stock 0 pcs
Datasheet: PQ20RX05J00H
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LIN POS ADJ 500MA TO220-5 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
45dB (120Hz)
Series
Packaging
Tube
Output Type
Adjustable
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Control Features
Enable
Current - Output
500mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Voltage - Input (Max)
24V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA
Voltage - Output (Max)
20V
Supplier Device Package
TO-220-5
Current - Quiescent (Iq)
8mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V