PQ033Y3H3ZZH
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PQ033Y3H3ZZH
Manufacturer: Sharp Microelectronics In Stock 546 pcs
Datasheet: PQ033Y3H3ZZH
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 3.3V 3.5A SC63 $0.72
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
70dB (120Hz)
Series
Packaging
Tube
Output Type
Fixed
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Control Features
Enable
Current - Output
3.5A
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 3.5A
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SC-63
Current - Quiescent (Iq)
10mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V