RC3225J121CS
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RC3225J121CS
Manufacturer: Samsung Electro-Mechanics In Stock 0 pcs
Datasheet: RC3225J121CS
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES SMD 120 OHM 5% 1/3W 1210 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RC
Features
Moisture Resistant
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Resistance
120 Ohms
Composition
Thick Film
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Failure Rate
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
1210
Temperature Coefficient
±100ppm/°C