RC1608J471CS
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RC1608J471CS
Manufacturer: Samsung Electro-Mechanics In Stock 249938 pcs
Datasheet: RC1608J471CS
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 $0.1
Features
Moisture Resistant
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±5%
Resistance
470 Ohms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
0603
Temperature Coefficient
±100ppm/°C