RC1005J105CS
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RC1005J105CS
Manufacturer: Samsung Electro-Mechanics In Stock 238421 pcs
Datasheet: RC1005J105CS
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES SMD 1M OHM 5% 1/16W 0402 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RC
Features
Moisture Resistant
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Resistance
1 MOhms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
0402
Temperature Coefficient
±100ppm/°C