VIPER50-E
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
VIPER50-E
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1277 pcs
Datasheet: VIPER50-E
Product Category: PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
VIPERâ„¢
Topology
Flyback
Packaging
Tube
Duty Cycle
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Power (Watts)
50W
Package / Case
Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads)
Base Part Number
VIPER50
Control Features
Frequency Control, Soft Start, Sync
Fault Protection
Current Limiting, Over Temperature
Output Isolation
Isolated
Internal Switch(s)
Yes
Voltage - Start Up
11V
Voltage - Breakdown
620V
Frequency - Switching
Up to 200kHz
Operating Temperature
Supplier Device Package
5-PENTAWATT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8V ~ 15V