TS820-600H
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TS820-600H
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1843 pcs
Datasheet: TS820-600H
Product Category: Thyristors - SCRs Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: SCR 8A 20MA 600V IPAK $0.77
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
SCR Type
Sensitive Gate
Packaging
Tube
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Part Number
TS820
Voltage - Off State
600V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
I-PAK
Current - Hold (Ih) (Max)
5mA
Current - Off State (Max)
5µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200µA
Current - On State (It (AV)) (Max)
5A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800mV
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
70A, 73A