STTH60R04W
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1629 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STTH60R04W | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 60A DO247 | $5.29 | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- DO-247-2 (Straight Leads)
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- DO-247
- Reverse Recovery Time (trr)
- 80ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 60µA @ 400V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 400V
- Current - Average Rectified (Io)
- 60A
- Operating Temperature - Junction
- -40°C ~ 175°C
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 1.5V @ 60A