STTH6006W
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STTH6006W
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1338 pcs
Datasheet: STTH6006W
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE GEN PURP 600V 60A DO247 $5.41
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-247-2 (Straight Leads)
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
DO-247
Reverse Recovery Time (trr)
85ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.85V @ 60A