STTH6006TV1
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1304 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STTH6006TV1 | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE MODULE 600V 30A ISOTOP | $19.85 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Tube
- Diode Type
- Standard
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Chassis Mount
- Package / Case
- ISOTOP
- Diode Configuration
- 2 Independent
- Supplier Device Package
- ISOTOP®
- Reverse Recovery Time (trr)
- 70ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 25µA @ 600V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 600V
- Operating Temperature - Junction
- -55°C ~ 150°C
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 1.85V @ 30A
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
- 30A