STTH30R06PI
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2330 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STTH30R06PI | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 30A DOP3I | $4.45 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Tube
- Diode Type
- Standard
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- DOP3I-2 Insulated (Straight Leads)
- Base Part Number
- STTH30R06
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- DOP3I
- Reverse Recovery Time (trr)
- 70ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 25µA @ 600V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 600V
- Current - Average Rectified (Io)
- 30A
- Operating Temperature - Junction
- 175°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 1.85V @ 30A