STTH20R04D
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2265 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STTH20R04D | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 20A TO220AC | $1.52 | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-220-2
- Base Part Number
- STTH2
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- TO-220AC
- Reverse Recovery Time (trr)
- 45ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 20µA @ 400V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 400V
- Current - Average Rectified (Io)
- 20A
- Operating Temperature - Junction
- 175°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 1.7V @ 20A