STTH2003CT
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1536 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STTH2003CT | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220AB | $2.29 | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-220-3
- Base Part Number
- STTH2003C
- Diode Configuration
- 1 Pair Common Cathode
- Supplier Device Package
- TO-220AB
- Reverse Recovery Time (trr)
- 35ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 20µA @ 300V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 300V
- Operating Temperature - Junction
- 175°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 1.25V @ 10A
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
- 10A