STTH2002CR
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1388 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STTH2002CR | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ARRAY GP 200V 15A I2PAK | $2.04 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Tube
- Diode Type
- Standard
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
- Base Part Number
- STTH2002C
- Diode Configuration
- 1 Pair Common Cathode
- Supplier Device Package
- I2PAK
- Reverse Recovery Time (trr)
- 27ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 10µA @ 200V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 200V
- Operating Temperature - Junction
- 175°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 1.1V @ 10A
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
- 15A