STTH1R02
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STTH1R02
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2627 pcs
Datasheet: STTH1R02
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO41 $0.48
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Packaging
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Base Part Number
STTH1
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
DO-41
Reverse Recovery Time (trr)
30ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
3µA @ 200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200V
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1V @ 1.5A