STTH15RQ06D
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2881 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STTH15RQ06D | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC | $1.15 | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- ECOPACK®
- Packaging
- Tube
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-220-2
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- TO-220AC
- Reverse Recovery Time (trr)
- 50ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 20µA @ 600V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 600V
- Current - Average Rectified (Io)
- 15A
- Operating Temperature - Junction
- 175°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 2.95V @ 15A