STTH12010TV1
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STTH12010TV1
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2322 pcs
Datasheet: STTH12010TV1
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE MODULE 1KV 60A ISOTOP $27.36
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Packaging
Tube
Diode Type
Standard
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
ISOTOP
Diode Configuration
2 Independent
Supplier Device Package
ISOTOP®
Reverse Recovery Time (trr)
115ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
20µA @ 1000V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2V @ 60A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
60A