STTH10R04G-TR
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2922 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STTH10R04G-TR | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 10A D2PAK | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Diode Type
- Standard
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Base Part Number
- STTH10
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- D2PAK
- Reverse Recovery Time (trr)
- 40ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 10µA @ 400V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 400V
- Current - Average Rectified (Io)
- 10A
- Operating Temperature - Junction
- 175°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 1.7V @ 10A