STS4DNFS30
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STS4DNFS30
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2729 pcs
Datasheet: STS4DNFS30
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 30V 4.5A 8-SOIC $1.6
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
STripFET™
FET Type
N-Channel
Packaging
Cut Tape (CT)
Vgs (Max)
±20V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Schottky Diode (Isolated)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
STS4D
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
55mOhm @ 2A, 10V
Power Dissipation (Max)
2W (Tc)
Supplier Device Package
8-SO
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.7nC @ 5V
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
330pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
4.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V