STRVS248X02C
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STRVS248X02C
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1968 pcs
Datasheet: STRVS248X02C
Product Category: TVS - Diodes Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TVS DIODE 171V 248V SMC Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Zener
Series
STRVS
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Obsolete
Applications
MOSFET Protection
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Base Part Number
STRVS248
Power - Peak Pulse
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
SMC
Unidirectional Channels
1
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
248V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A (8/20µs)