STPS6M100DEE-TR
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2901 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS6M100DEE-TR | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 6A POWERFLAT | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Diode Type
- Schottky
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 8-PowerTDFN
- Base Part Number
- STPS6M100
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- PowerFlat™ (3.3x3.3)
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 30µA @ 100V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 100V
- Current - Average Rectified (Io)
- 6A
- Operating Temperature - Junction
- 150°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 780mV @ 6A