STPS3L45AF
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1390 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS3L45AF | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 3A SMAFLAT | $0.11 | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- DO-221AC, SMA Flat Leads
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- SMAflat
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 300µA @ 45V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 45V
- Current - Average Rectified (Io)
- 3A
- Operating Temperature - Junction
- 150°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 570mV @ 3A