STPS3150RL
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1435 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS3150RL | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 150V 3A DO201AD | $0.44 | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- DO-201AD, Axial
- Base Part Number
- STPS3150
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- DO-201AD
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 2µA @ 150V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 150V
- Current - Average Rectified (Io)
- 3A
- Operating Temperature - Junction
- 175°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 820mV @ 3A