STPS30SM80CR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STPS30SM80CR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2759 pcs
Datasheet: STPS30SM80CR
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V I2PAK Inquiry
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status
Obsolete
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Base Part Number
STPS30SM80C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
I2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr
40µA @ 80V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
80V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790mV @ 15A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A