STPS30M120SR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STPS30M120SR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1397 pcs
Datasheet: STPS30M120SR
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE SCHOTTKY 120V 30A I2PAK $1.69
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status
Obsolete
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Base Part Number
STPS30
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
I2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr
275µA @ 120V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120V
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 30A