STPS2L30UF
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2850 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS2L30UF | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 2A SMBFLAT | Inquiry | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Part Status
- Obsolete
- Package / Case
- DO-221AA, SMB Flat Leads
- Base Part Number
- STPS2L30
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- SMBflat
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 200µA @ 30V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 30V
- Current - Average Rectified (Io)
- 2A
- Operating Temperature - Junction
- 150°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 450mV @ 2A