STPS2L25UF
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STPS2L25UF
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2204 pcs
Datasheet: STPS2L25UF
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE SCHOTTKY 25V 2A SMBFLAT Inquiry
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Base Part Number
STPS2L25
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
SMBflat
Current - Reverse Leakage @ Vr
90µA @ 25V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
25V
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450mV @ 2A