STPS2H100AY
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1443 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS2H100AY | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMA | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Q Automotive
- Packaging
- Digi-Reel®
- Diode Type
- Schottky
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- DO-214AC, SMA
- Base Part Number
- STPS2H100
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- SMA (DO-214AC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 1µA @ 100V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 100V
- Current - Average Rectified (Io)
- 2A
- Operating Temperature - Junction
- -40°C ~ 175°C
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 790mV @ 2A