STPS2200UF
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1233 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS2200UF | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 200V 2A SMBFLAT | Inquiry | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- DO-221AA, SMB Flat Leads
- Base Part Number
- STPS2200
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- SMBflat
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 5µA @ 200V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 200V
- Current - Average Rectified (Io)
- 2A
- Operating Temperature - Junction
- -40°C ~ 175°C
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 800mV @ 2A