STPS20SM80CFP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STPS20SM80CFP
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2327 pcs
Datasheet: STPS20SM80CFP
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220FP Inquiry
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Base Part Number
STPS20SM80C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-220AB Full-Pak
Current - Reverse Leakage @ Vr
25µA @ 80V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
80V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
780mV @ 10A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A