STPS20M80CR
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1926 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS20M80CR | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V I2PAK | Inquiry | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Tube
- Part Status
- Obsolete
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
- Base Part Number
- STPS20M80C
- Diode Configuration
- 1 Pair Common Cathode
- Supplier Device Package
- I2PAK
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 30µA @ 80V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 80V
- Operating Temperature - Junction
- 175°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 740mV @ 10A
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
- 10A