STPS20L25CG
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2937 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS20L25CG | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO263 | $1.91 | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Tube
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Diode Configuration
- 1 Pair Common Cathode
- Supplier Device Package
- TO-263 (D2Pak)
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 800µA @ 25V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 25V
- Operating Temperature - Junction
- 150°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 460mV @ 10A
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
- 10A