STPS20L15G
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1489 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS20L15G | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 15V 20A D2PAK | Inquiry | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Tube
- Part Status
- Obsolete
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Base Part Number
- STPS20
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- D2PAK
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 6mA @ 15V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 15V
- Current - Average Rectified (Io)
- 20A
- Operating Temperature - Junction
- 125°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 410mV @ 19A