STPS20H100CGY-TR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STPS20H100CGY-TR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2209 pcs
Datasheet: STPS20H100CGY-TR
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Automotive, AEC-Q101
Packaging
Digi-Reel®
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr
4.5µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770mV @ 10A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A