STPS20120CTN
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STPS20120CTN
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1909 pcs
Datasheet: STPS20120CTN
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220 $1.77
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Packaging
Tube
Diode Type
Schottky
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-220AB Narrow Leads
Current - Reverse Leakage @ Vr
10µA @ 120V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920mV @ 10A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A