STPS1L40UY
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1005 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS1L40UY | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB | Inquiry | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Q Automotive
- Packaging
- Digi-Reel®
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- DO-214AA, SMB
- Base Part Number
- STPS1L40
- Capacitance @ Vr, F
- Supplier Device Package
- SMB
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 35µA @ 40V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 40V
- Current - Average Rectified (Io)
- 1A
- Operating Temperature - Junction
- -40°C ~ 150°C
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 500mV @ 1A